ماجرای راه‌اندازی مرکز نوآوری اسمایلینو با یک ایده بزرگ شروع شد؛ ایده ساختن یک برند سبک زندگی (Lifestyle) که تولید کننده محصولات و خدمات دیجیتال برای نسل جوان است. تغییرات زیاد و سریع در حوزه تکنولوژی و دامنه وسیع بازار، اجازه نمی‌دهد که یک مجموعه به تنهایی دست به چنین کار بزرگی بزند. پس باید یک اکوسیستم گسترده از بازیگران مختلف ایجاد شود که در کنار هم و به کمک هم بتوانند این برند بین المللی را بسازند.

هدف ما در مرکز نوآوری اسمایلینو ایجاد اکوسیستمی است که در آن تمام شرکت‌های دانش بنیان، استارت آپ‌ها، افراد خلاق و شرکت‌های تولیدی توانمند و مشتاق نوآوری را دور هم جمع کنیم. بازیگران این اکوسیستم در حوزه‌های تخصصی مختلف از تکنولوژی و هوش مصنوعی گرفته تا برنامه نویسی و طراحی در کنار هم قرار می‌گیرند تا به بالاترین سطح از یک هم آفرینی موثر برسند.

اسمایلینو رهبر ارکستر این بازی مشترک است که بر اساس منطق نوآوری باز (Open Innovation) از ظرفیت و منابع تمام بازیگران توانمند برای رسیدن به یک فرمول برد- برد در مسیر ساخت یک برند قدرتمند استفاده می‌کند.

مدل کاری ما چطور است؟

مرکز نوآوری اسمایلینو بخش بزرگی از فعالیت‌های فناوری و طراحی را با رویکرد نوآوری باز (Open Innovation) از طریق مشارکت و همراهی با افراد خلاق، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان پیش می‌برد. بخش فعالیت تولیدی از طریق همکاری با شرکت‌های تولیدی انجام می‌گیرد. اسمایلینو در مرحله بازاریابی و فروش هم در کنار کسب‌ و کار خواهد بود. بنابراین، مدل کاری اسمایلینو دو خلا اصلی در مدل شتابدهی فعلی را پوشش می‌دهد:

  • تامین بخش بازار به واسطه شبکه فروش و بازاریابی
  • استفاده از ظرفیت شرکت‌های تولیدی از طریق هم افزایی
 

نحوه همکاری با اسمایلینو چطور است؟

هر محصول یا خدمتی که بتواند تجربه‌ فیزیکی- دیجیتال (Phygital) لذتبخشی برای کاربر (عمدتا نسل Z) خلق کند و در دل زندگی روزمره او بنشیند، برای اسمایلینو جذاب است. در حال حاضر، حوزه‌هایی مثل هوش مصنوعی، سامانه‌های پیشنهادگر، برنامه نویسی، طراحی صنعتی، انواع محتوا و سرویس‌های هوشمند پردازش تصویر، متن و صدا نقاط تمرکز اسمایلینو هستند.

استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیانی که هم مسیر اسمایلینو هستند، می‌توانند برای همکاری با اسمایلینو اعلام آمادگی کنند. مرکز نوآوری اسمایلینو علاوه بر تعریف همکاری، خدمات دیگری مانند منتورینگ، مشاوره‌ فنی، دسترسی به تجهیزات و امکانات و همچنین شبکه‌سازی و ارتباطات را در اختیار همراهان خود قرار می‌دهد. در نهایت اگر خروجی همکاری موفق باشد، در سبد محصولات و خدمات اسمایلینو قرار خواهد گرفت. در این شکل از همکاری، به نوعی بازار نهاییِ محصول تضمین می‌شود.

نام اسمایلینو از کجا آمده ؟

نام اسمایلینو از ترکیب دو مفهوم Smiling Curve و Innovation شکل گرفته است؛ Smiling Curve یا منحنی لبخند چگونگی تغییر ارزش افزوده در مراحل طراحی، تولید و عرضه یک محصول به بازار را نشان می‌دهد. فعالیت اسمایلینو در دو طرف طیف منحنی (طراحی و فناوری از یکسو و بازاریابی و خدمات از سوی دیگر) که بیشترین ارزش افزوده را دارد متمرکز است.

چشم انداز اسمایلینو چیست؟

اسمایلینو به جذاب‌ترین گزینه‌ی همکاری برای استارت آپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های تولیدی مرتبط با طراحی و خلق تجربه فیجیتال تبدیل خواهد شد.